Bitcoin İvme Kaybetti: Altcoinleri de Aşağıya Çekti

Kripto para piyasası, nispeten yatay bir Cuma gününün ardından 27 Nisan Cumartesi günü ani bir talih dönüşü yaşadı. Dünyanın önde gelen kripto para birimi Bitcoin (BTC), bir hafta içinde ilk kez 63.000 doların altına düşerek diğer büyük altcoinleri de beraberinde aşağı çekti. Bu düşüş, 1990 yılından bu yana ABD doları karşısında en düşük seviyesine gerileyen Japon Yeni’nin (JPY) önemli ölçüde zayıfladığı bir ortamda gerçekleşti.

Bitcoin düşüşe öncülük ediyor

Son birkaç gündür 64.000 dolar civarında seyreden Bitcoin, Cumartesi günü yaklaşık %2’lik bir düşüşle 62.984 dolara geriledi. Bu düşüşe, yatırımcıların geri çekildiğini gösteren işlem hacmindeki önemli bir düşüş eşlik etti. Buna rağmen Bitcoin hala 1,24 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip.

Düşüş eğilimi diğer büyük altcoinlere de yayıldı. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH), değerinin %0,3’ünden fazlasını kaybederek 3.100 doların biraz altına düştü. Benzer kayıplar Solana (SOL), XRP ve Cardano’da (ADA) da gözlendi ve bunların hepsinde %3’ü aşan fiyat düşüşleri yaşandı. Dalgalanmalarıyla bilinen Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) bile düşüşten kaçamadı ve küçük fiyat düşüşleri yaşadı.

Genel düşüş eğilimleri devam ediyor

Genel eğilim düşüş yönündeyken, birkaç kripto para birimi olasılıklara meydan okudu ve kazananlar olarak ortaya çıktı. BitTorrent (BTT) %3,7’nin üzerinde bir artışla başı çekerken, onu her biri %3’ü aşan kazançlarla Apecoin (APE) ve Litecoin (LTC) takip etti. İlginç bir şekilde, Tron (TRX), Ethereum Classic (ETC) ve Immutable (IMX) da bazı olumlu hareketler kaydetmeyi başardı.

Kripto fiyatlarındaki ani düşüş, Japon Yeni’nin ABD doları karşısındaki tarihi düşüşüyle aynı zamana denk geliyor. Piyasa analistleri, bu para birimi devalüasyonunun kripto piyasaları üzerindeki potansiyel etkisi konusunda bölünmüş durumda. Bazı uzmanlar, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Yen’i desteklemek için yaptığı müdahalenin ABD dolarını zayıflatarak dolaylı olarak kripto para birimlerine fayda sağlayabileceğine inanıyor. Diğerleri ise daha geniş çaplı döviz kargaşasının yatırımcıları altın ve Bitcoin gibi hedge arayışlarına teşvik edebileceğini ve potansiyel olarak bu varlıklara yönelik talebin artmasına yol açabileceğini öne sürüyor.

Son fiyat dalgalanmaları kripto para piyasasının doğasında var olan oynaklığı vurgulamaktadır. Yen’in zayıflığı ile kripto piyasasındaki gerileme arasındaki bağlantı belirsizliğini korurken, geleneksel finans piyasaları ile kripto varlıkların gelişen dünyası arasındaki karmaşık etkileşimin altını çiziyor. Yen ile ilgili durum ortaya çıktıkça, merkez bankalarının ve yatırımcıların nasıl tepki verdiğini izlemek çok önemli olacaktır, çünkü kararları hem kripto para birimlerinin hem de geleneksel finansal araçların gelecekteki yörüngesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x